Ból szyi
Ból szyi może mieć wiele innych przyczyn niż uraz:
-
Możesz lekko naciągnąć sobie więzadło lub mięsień od nagłego, niewielkiego ruchu szyją. Spanie przy niewłaściwie ułożonej szyi może również powodować takie skutki.
-
Niektórzy ludzie reagują na stres emocjonalny, napinając mięśnie szyi, ramion i górnej części pleców. Przewlekły skurcz tych mięśni może powodować ból szyi i czasami bóle głowy.
-
Stopniowe zużycie stawów w kręgosłupie może powodować reumatyczne zmiany degeneracyjne. Mogą one być źródłem tymczasowego lub przewlekłego bólu pleców.
-
Krążki międzykręgowe mogą napinać się i naciskać na pobliski nerw w kręgosłupie. Może to być naturalny skutek starzenia się lub wielokrotnego urazu szyi. Krążek międzykręgowy to rodzaj wyściełania pomiędzy kręgami w kręgosłupie. Jego naprężanie się powoduje mrowienie, ból lub odrętwienie, które rozprzestrzenia się od szyi na ramiona, ręce lub dłonie po jednej stronie.

Ostry ból szyi zwykle ustępuje w ciągu tygodnia do dwóch. Ból szyi związany z chorobą krążków międzykręgowych, reumatyzmem stawów w kręgosłupie lub zespołem wąskiego kanału kręgowego może stać się przewlekły i trwać miesiącami lub nawet latami. Zespół wąskiego kanału kręgowego to choroba powodująca zwężanie się kanału kręgowego.
Zwykle do wstępnej oceny bólu szyi nie zleca się wykonania badania RTG. Jednak badanie RTG może zostać wykonane, jeśli doszło do mocnego urazu, np. podczas wypadku samochodowego lub upadku. Jeśli ból nie ustąpi i nie będzie poprawy po lekach, lekarz może później zlecić wykonanie prześwietlenia RTG i innych badań.
Zdarza się, jednak niezbyt często, że ból szyi jest objawem innej, poważniejszej choroby.
Leczenie w domu
-
Wypoczywaj i rozluźniaj mięśnie. Używaj wygodnej poduszki, która podpiera głowę. Powinna też utrzymywać kręgosłup w neutralnej pozycji. Głowa nie powinna być odchylona ani do przodu, ani do tyłu. Aby uzyskać odpowiednią pozycję, można użyć zwiniętego ręcznika.
-
Miękki kołnierz na szyję może ulżyć w bólu, zwłaszcza pojawiającym się podczas ruszania głową. Lekarz poinformuje Cię, jeśli taki kołnierz będzie wskazany w Twoim przypadku.
-
Niektórym ludziom ulgę przynosi ciepło. Można wziąć ciepły prysznic lub kąpiel albo podgrzać wilgotny ręcznik w mikrofalówce i masować się nim. Są też osoby, które wolą zimne kompresy. Aby przygotować zimny kompres, włóż kostki lodu do woreczka plastikowego zamykanego od góry. Następnie owiń woreczek cienkim ręcznikiem. Wypróbuj obie metody, aby przekonać się, co lepiej działa na Ciebie i stosuj je przez 15 do 20 minut kilka razy dziennie.
-
Pamiętaj, aby zadbać o skórę bez względu na to, czy zastosujesz ciepło, czy zimno. Nigdy nie kładź lodu bezpośrednio na skórę. Zawsze owijaj lód w ręcznik lub ściereczkę. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku osób z nadwrażliwą skórą.
-
Postaraj się zredukować poziom stresu. Stres emocjonalny może prowadzić do napięcia mięśni karku i utrudniać proces gojenia.
-
Możesz zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, chyba że lekarz przepisze inne. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby wątroby lub nerek bądź u których wystąpiły wrzody na żołądku albo krwawienie z przewodu pokarmowego przed zażyciem tych leków powinny skonsultować się z lekarzem.
Kontrola stanu zdrowia
Jeśli w ciągu tygodnia nie nastąpi poprawa, należy udać się na wizytę kontrolną. Może być potrzebna fizjoterapia lub dodatkowe badania.
W przypadku wykonania prześwietlenia RTG, badania TK czy MRI i wykrycia jakichkolwiek nowych zmian, które mogą mieć wpływ na sposób leczenia, lekarz powie Ci o nich.
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911, jeśli wystąpią u Ciebie:
-
Nagła słabość lub mrowienie w jednej albo obu rękach
-
Obrzęk karku, trudności lub ból podczas przełykania
-
Problemy z oddychaniem
-
Ból w klatce piersiowej
Kiedy szukać porady medycznej
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:
-
Nasilenie bólu lub promieniowanie w kierunku jednej lub obu rąk
-
Słabość rąk lub nóg
-
Utrata kontroli nad jelitami lub pęcherzem
-
Nasilające się bóle głowy
-
Gorączka 100,4°F (38°C) lub wyższa, lub zgodnie z wskazówkami lekarza